Karu Teddy 120.a.

 Eestlased on karu kartnud, kuid ka temast lugu pidanud. Arvatakse ,et karul on üheksa mehe jõud, aga ühe mehe mõistus.

Kaisukaru tuli ilmale siis, kui tema järele tekkis vajadus. Oli aeg, mil senine autoritaarne kasvatus asendus lapsekesksega nind mänguasju hakati tootma senisest rohkem. 1920-1930.a. nimetatakse kaisukarude kuldajastuks. Kaisukarudest loodi laule, joonistati pilte ja kirjutati raamatuid, millest tuntum on A.A.Milne 1926.a. ilmunud "Karupeg Puhh".

Kaisukaru 20. sajandi algusest. Smithsoniani loodusloomuuseum



1902. aastal päästis USA president Theodore Roosevelt jahil Ameerika mustkaru, keda ajas taga koertega jahiseltskond. Kurnatud karu seoti paju külge ja Roosevelt kutsuti saaki tulistama. Ta keeldus seda ise tegemast väitega, et see on ebasportlik, kuid käskis karu maha lasta, et tema piinad lõpetada. Lugu jõudis ajalehtede koomiksitesse, kuid lõpuks kohandati seda oportunistlikel põhjustel ja karust sai armas väike karupoeg (Washington Posti koomiksis 16. novembril 1902).

Loo detailid ununesid aja jooksul, kuid põhiline jäi alles – Teddy (Roosevelti hüüdnimi) keeldus karu tulistamast. Üks mängukarust loodud karikatuur jäi silma Venemaalt välja rännanud Morris Michtomi (pärisnimi Mihhail Mišim) mänguasjapoe omaniku abikaasale. Ta õmbles karikatuuri põhjal esimese karu moodi välja näinud karupoja. See paigutati vaateaknale ja sai president Roosevelti järgi nime Teddy Bear. Uus mänguasi äratas ostjates enneolematut huvi ja peagi, olles saanud Rooseveltilt nõusoleku oma nime kasutamiseks, asutas Michtom mängukarude tootmisega tegeleva ettevõtte Ideal Toy Company. Kuigi karupoegade edu oli tohutu, ei toonud see Michtomile rikkust. Ta tegi ränga vea – jättis uue mänguasja ja selle nime patenteerimata. Varsti oli palju ettevõtteid, kes tootsid sarnaseid karusid ja kasutasid tema ideed.

Teise versiooni järgi valmistas esimese karupoja Margarete Steiff oma vennapoja Richardi idee järgi, kes kujundas 1902. aastal esimese liigutatavate jalgadega kaisukaru. 1903. aastal tellis üks ameeriklane Leipzigi mänguasjanäitusel kohe 3000 eksemplari. 1904. aastal Saint Louises toimunud maailmanäitusel müüdi 12 000 karu, mille eest Margarete ja Richard said kuldmedali.

Allikas:  kaisukaru-Vikipeedia.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar