Tähtpäevi ...

 URBANIPÄEV, 25. mai

Urbanipäev on paavst Urbanus I surmapäev, ent 5. sajandil seostus Urbanuse kultus ka veel piiskop Urbanusega. Eesti rahvakalendris on urbanipäev üsnagi unustuses. Seda on peetud soodsaks lina- ja odrakülvi orientiiriks. Siitpeale arvestati öökülmade lõppemist ja külmaõrnad taimed võis välja istutada. Vete soojenemise kohta öeldi, et esimene külm kivi võetakse veest välja jüripäeval, teine urbanipäeval ja kolmas jaanipäeval.
Näe täna eriti urban välja.
Kui sa veel kätt mullaseks pole teinud, alusta potipõllundusega.
Viska südamest külm kivi välja.
Keeda linaseemnetega kaerahelbeputru.

Nädalavahetusel Suvisted

Kombestiku sisult on meie suvisted suve vastuvõtmise pühad ning jäänud kirikuga üsna nõrgalt seotuks. Analoogilise tähendusega on talvistepühad (talsipühad) aastavahetuse ning talve vastuvõtu tähistajana. Ka on meie suvistekombestiku seos agraarkalendriga küllaltki kaudne, pearõhk kaldub noorte ühistele kooskäimistele, lembetunnete avaldamisele ja meelelahutustele.

Kaskede toomise komme ulatub ristiusueelsesse perioodi ning on suviste ajal eriti populaarne germaani rahvastel. Kaskede e. meiude (s.o. maipuude) toomisega on tähistatud õigupoolest mai saabumist ja pidulikku vastuvõtmist, ent aegade jooksul on see kandunud volbripäevale (1. V) ning veel enam suvistele.[4] Meil tuuakse kaski vm. rohelist koju suvistel ning jaanipäeval. Läänemaal on laenuline nimetus meiud assimileerunud koguni neiudeks või neitsiteks. Puud asetati tubadesse, aga ka õue, vähemal määral kõrvalhoonetesse. Peale kaskede ning kaseokste on toodud toomingaoksi, kadakaidki (Hii, Sa) ning kevadlilli. Toojaiks on olnud külanoored koos või oma perekonna liikmed, enamasti ikka nooremad. Lääne- ja Lõuna-Eestis ning mujalgi on meiude toomisel olnud oluline koht noorte suhetes: noormehed aitasid tütarlastel kaski tuua või tõid need salaja oma väljavalitu akna alla, andes sellega märku kosimisplaanidest.[5] Kase tuppaviimine tütarlapse poolt võis tähendada soodsat vastuvõttu. Noorte kokkusaamise ja tutvumisvõimaluseks olid ka kohtumised kirikuteel ning kiriku juures.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar